środa, 28 grudnia 2011

Kiedy dom jest energooszczędny?


Jeśli zdecydowałeś się na budowę energooszczędnego domu, najpierw dokładnie obejrzyj projekt architektoniczny, aby faktycznie mieć pewność, że budynek zalicza się do grupy energooszczędnych. 


W najprostszym ujęciu energooszczędność jest sztuką utrzymywania ciepła wewnątrz domu i minimalizacji start energii. Na to, jak duże będą starty ciepła w domu wpływ ma głównie wielkość budynku, a także jego kształt i liczba pięter. Jeśli zależy Ci na oszczędnym gospodarowaniu energią, warto zainwestować w dom piętrowy, który potrzebuje znacznie mniej ciepła i szybciej się nagrzewa. Domy parterowe charakteryzują się większą powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej, co w efekcie prowadzi do znacznych start ciepła, które po prostu ucieka przez dach. Pamiętajmy, im większy budynek, tym oszczędzanie energii jest bardziej problematyczne. 

Do utraty ciepła przyczyniają się również wszelkie przeszklenia (okna, balony, loggie itp.), usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, materiały zastosowane do budowy domu, a także jakość wykonanego ocieplenia oraz właściwie dobrany system wentylacji. 

Najbardziej energooszczędne domu budowane są zatem w kształcie prostokąta, w zwartej bryle. Idealny będzie również projekt bez wykuszy oraz z jedno- lub dwuspadowym dachem. Dobrze wykonane projekty domów energooszczędnych mają minimalną ilość narożników i załamań przegród. 

Elementem, na który warto także zwrócić uwagę jest układ pomieszczeń. Jak najmniej okien powinno być od północnej strony domu, a jeszcze lepiej, by nie było ich wcale. Od północy warto zatem projektować schowki, garderobę, spiżarnię, czy garaż. Po stronie południowej natomiast należy zlokalizować pomieszczenia, w których mieszkańcy będą przebywali najczęściej. Zdecydowanie należy unikać sytuacji, gdy duże okna, czy przeszklone powierzchnie znajdują się od strony północnej. Przy takim rozwiązaniu straty ciepła będą ogromne. Warto wybrać również okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U - niższym niż 0,8 W/(m²·K). Zazwyczaj są to konstrukcje trzyszybowe, z ramami z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.



źródło: ennergo.pl

piątek, 16 grudnia 2011

Energooszczędne pokrycie dachowe

Czy rodzaj pokrycia dachowego ma znaczenie dla parametrów energooszczędności dachu? Każdy dach, pod  którym będziemy mieszkać, potrzebuje odpowiedniej izolacji cieplnej i wilgotnościowej oraz prawidłowej wentylacji. Wybierając rodzaj pokrycia dachowego nie możemy kierować się jedynie estetyką, należy wziąć też pod uwagę parametry techniczne. 

Chcąc zmniejszyć zużycie energii, a tym samym sprawić, aby dach był energooszczędny, należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału. Dobre parametry termoizolacyjne posiadają dachówki ceramiczne i betonowe. Zaliczamy je do ciężkich pokryć dachowych, które dzięki swej masie wolniej oddają ciepło, a tym samym zapewniają właściwą temperaturę na  poddaszu. Dachówka jest o tyle uniwersalna, że zimą chroni pomieszczenia przed wychłodzeniem, z kolei latem wolniej się nagrzewa. W przeciwieństwie do blachodachówki, która szybko się schładza i nagrzewa. Zastosowanie dachówek wraz z odpowiednim, prawidłowo położonym ociepleniem, może znacznie zminimalizować straty ciepła (przez dach może uciekać go nawet 25 %), co z kolei przyczynia się do oszczędności na  polu finansowym.

Prawidłowo zaprojektowane ocieplenie dachu ma dużo większy wpływ na przekrój więźby niż ciężar samego pokrycia. Bez względu na rodzaj pokrycia jakiekolwiek błędy wykonawcze bardzo pogarszają energooszczędność całego dachu.  Błędy takie jak: pęknięte dachówki, zbyt duże szczeliny, przerwane membrany dachowe, nieszczelne kosze dachowe czy obróbki kominowe mają wpływ natychmiast po wykonaniu dachu jak również mogą się ujawnić długi czas po zakończeniu prac. Wybierając materiał na pokrycie trzeba koniecznie pamiętać o poprawnej konstrukcji warstw dachu, która umożliwia dyfuzję pary wodnej. Aby pokrycie spełniało normy energooszczędności, pamiętajmy o wyeliminowaniu mostków termicznych, które powstają w wyniku niedokładnego ułożenia izolacji termicznej. 

Częstą przyczyną strat ciepła jest także nieprawidłowa grubość warstwy termicznej, a także jej zawilgocenie w czasie wznoszenia budynku. Jeśli chcemy, aby pokrycie spełniało wszelkie normy, zlećmy jego ułożenie sprawdzonym fachowcom. Warto pamiętać, że nawet materiały o najlepszych parametrach, nie będą działać tak jak powinny, jeśli nie są odpowiednio dobrane, ułożone i zamontowane.

 
źródło: www.ennergo.pl